Своєчасна діагностика – запорука успішного лікування МЕЛАНОМИ

Своєчасна діагностика – запорука успішного лікування МЕЛАНОМИ

Традиційно щорічно в квітні-травні кожного року з початком зростання кількості сонячних днів і сонячної інсоляції  проводяться Всеукраїнські, в тому числі і Європейські всесвітні дні своєчасної діагностики пухлин шкіри, зокрема однієї з найнебезпечніших злоякісних пухлин – меланоми, частота виникнення якої за останні роки стрімко зростає в порівнянні з іншими злоякісними новоутвореннями.

Хочу звернути увагу читачів, що за останні 40 років захворюваність на меланому  в м. Біла Церква виросла більше ніж в 7 разів, а саме з 2-х  до 15-ти хворих на 100 тис. населення,   тобто   темп приросту онкозахворюваності  становить 750 %.

 

Фактором ризику виникнення меланоми  можуть бути – світла шкіра, нездатність шкіри до засмаги, світле або руде волосся, сонячні опіки, хімічні опіки, іонізуюче випромінювання, травми, імунодефіцит, спадкова схильність (10%). Дуже часто до 70% - меланоми виникають на місці невусів (коричних плям, в тому числі і вроджених).

Практично всі випадки меланоми наслідки тривалого перебування під сонцем та зловживання опроміненням в  соляріях..  

 Існують такі розрахунки:  людина в якої понад 20 родимок, має підвищений ризик захворіти на меланому або рак шкіри. І якщо родичі першого покоління (мати, батько, сестри, брати) мали ракові захворювання, чи передракові стани, ризик хвороби зростає в 15 разів.

Меланома може проявлятися  як пігментована пляма, або бляшка з незначним підвищенням, нерівномірним забарвленням  (чорний, червоний, жовто-коричневий, коричневий, білий кольори). Білий колір мають, так звані, безпігментні меланоми. Ріст волосся на поверхні пухлини не є критерієм доброякісності новоутворення.

Характерні ознаки -  нерівні краї, наявність  виямки; спочатку пухлина росте в ширину, а пізніше   в глибину, що є ризиком вростання в судини і метастазуванням.

Характерні ознаки злоякісного перетворення:

  • зміна розмірів, кольору, поверхні невуса, поява свербіння;
  • нерівномірність забарвлення;
  • синюватий відтінок;
  • нерівні краї з виїмками;
  • виразкування, кровоточивість.

Не рекомендується нікому займатися самодіагностикою при наявності пігментних новоутворень а також і безпігментних, а звертатися негайно до лікаря-онколога. Така можливість в жителів міста і прилеглих районів є – відвідування поліклініки КЗ КОР «Білоцерківський обласний онкологічний диспансер», це найбільш короткий і вірний шлях до  правильної діагностики з використанням необхідних тактичних і діагностичних заходів.

Виліковування може забезпечити лише видалення пухлини на ранніх стадіях.

В Київській області щорічно діагностується близько 150 меланом і кожна 5-та з них виявляється у жителів м. Біла Церква.

На диспансерному обліку на сьогоднішній день в нашому закладі стоїть  214 пацієнтів з меланомою шкіри, з них 140 (65%) перебуває на обліку більше 5-ти років - тобто практично здорових.

Це стало можливим завдяки своєчасному виявленню та лікуванню хвороби.

Запрошуємо всіх бажаючих на регулярні безкоштовні огляди в  консультативну поліклініку КЗ  КОР «Білоцерківський обласний онкологічний диспансер» (слідкуйте за об’явами).

Найближчим часом безкоштовні огляди відбудуться  8 – 12 квітня з 800 до1500.

 

Довідки за телефонами:  5-13-48 – реєстратура,  5-01-15 – завідувач поліклініки

 

Головний лікар КЗ КОР «Білоцерківський

обласний онкологічний диспансер»,

кандидат медичних наук, заслужений лікар України                             Колеснік Я.Ф.