Своєчасна діагностика - успіх лікування

Своєчасна діагностика - успіх лікування

СВОЄЧАСНА   ДІАГНОСТИКА – УСПІХ В ЛІКУВАННІ
     (стаття в газету Київщини до Всесвітнього дня боротьби
з раком молочної залози  20.10.18 р.)

Традиційно 20 жовтня світова громадськість проводить просвітницькі заходи з метою привернення уваги громадськості до вирішення проблеми раку грудей, своєчасної діагностики захворювання для належного, успішного лікування.

ХХ-му  сторіччю не вдалося подолати рак, тому злоякісні новоутворення впевнено переступили межу третього тисячоліття  разом з іншими хворобами цивілізації.

За останнє десятиріччя намітилась тенденція до зростання онкологічної патології в жінок, зокрема молочних залоз, матки, особливо у великих промислових містах, до яких відповідно до техногенного навантаження можна впевнено віднести і м. Біла Церква. Десятки промислових підприємств, серед яких  підприємства нафтохімічного напрямку, меблеве виробництво, виробництво і укладка асфальту, засилля автомобілів з шкідливими викидами неякісного пального, підвищений природний радіоактивний фон, наявність Чорнобильського забруднення, широкий спектр побутової хімії, відсутність чистої питної води, незнання громадськістю питань профілактики захворювань і здорового способу життя, соціально-економічні негаразди – не сприяє здоров’ю населення. Найчастіше ця онкологічна проблема наздоганяє жінок у віці понад 40 років із спадковою схильністю до даного захворювання. Факторами додаткового ризику є пізня менопауза, куріння, пізні перші пологи, переривання вагітності, ожиріння, несприятлива екологічна ситуація тощо.

Серед жінок захворівших за останні 5 років  на злоякісні новоутворення молочної залози, а це більше 100 жінок щорічно, з яких майже 30% - жінки активного дітородного віку до 40 років. Кожна жінка яка хворіє на рак молочної залози  втрачає в середньому до 17 років життя.

Переважна більшість жіночого населення  працездатного і дітородного віку більшість свого часу постійно проводять у вище згаданих  несприятливих умовах. Вказані фактори без сумніву є одними з низки причин зростання онкологічної захворюваності взагалі і зокрема раку грудної залози, раку тіла матки та інших.

Рак грудної (молочної) залози – найбільш розповсюджене онкологічне захворювання серед жінок, але зустрічається і серед чоловіків (1%). За останні 10 років в м. Біла Церква захворюваність на рак молочної залози зросло на 37% в порівнянні з подібним показником в Україні і на 19% в порівняння з Київською областю, тобто цей показник в нашому місті один з найвищих в нашій державі.  Поряд з цим, показник дорічної летальності серед жінок нашого міста найнижчий. Кожних 3 дні ми діагностуємо в наших жінок 1 випадок раку грудної залози, - і помирає кожні 40 днів 1 жінка від цього захворювання.

Оскільки причини і механізми розвитку пухлин молочної залози жінки і статевої системи дуже близькі, а роль спадкового фактору досить висока (60%), тому діагностика і профілактика передпухлинних і злоякісних пухлин цих локалізацій повинна проводитись паралельно і системно.

Передпухлинні захворювання молочних залоз – так звані мастопатії і рак молочних залоз, в основній мірі є відображенням гормональних порушень в організмі жінки, тому обов’язковими є обстеження органів жіночої репродуктивної системи, зокрема матки, яєчників, а також щитовидної залози, що може забезпечити своєчасне виявлення передпухлинних і злоякісних новоутворень жіночої репродуктивної системи.

Неважко підрахувати які великі економічні, матеріальні і моральні збитки несе суспільство від несвоєчасної діагностики, дороговизни в лікуванні занедбаних випадків (кожен п’ятий випадок захворювання), а лікування таких випадків в 100 разів дорожче ніж своєчасно виявлених пухлин молочної залози (І-ІІ стадія).

Позитивним є те, що нам вдається в 75% діагностувати рак грудної залози в І-ІІ стадіях які піддаються  успішному  лікуванню і виліковуються у 80% випадків.

Хочу звернути увагу, зокрема жінок, що більшість онкологічних захворювань, виникає на тлі передпухлинних захворювань молочних залоз, жіночих статевих органів, а такі зустрічаються в нашому регіоні у жінок до 45 років майже в 70%.

Я хочу наголосити, що майже 60% злоякісних пухлин жінок ми можемо діагностувати своєчасно і лікувати успішно – це рак молочної залози, шийки матки, тіло матки, яєчників і т.д. – при систематичному, своєчасному звертанні пацієнтів до лікаря на профілактичний огляд, або само обстеженні.

Зобов’язаний нагадати відому істину, що своєчасна діагностика, це в крайньому випадку половина успішного лікування.  Що необхідно зробити для покращення профілактики і своєчасної діагностики раку молочних залоз?

З методів первинної профілактики необхідно виділити (функції державної влади):

  1. Створити умови, які б відповідали сучасним вимогам безпечності здоров’я, або заборонити працю жінок, зокрема дітородного віку  на шкідливих виробництвах – нафтохімія, виробництво шин, виробництво і укладання асфальту, лако-фарбувальне виробництво, фармацефтичне і т.п.
  2. Державна програма боротьби з тютюнопалінням і пияцтвом, широка просвітницька робота серед школярів і молоді про здоровий спосіб життя.
  3. Правильне збалансоване харчування, профілактика ожиріння, виховання сексуальної культури.

До методів вторинної профілактики (своєчасної діагностики) необхідно віднести:

  1. Обов’язкові профогляди всіх працюючих жінок (з сучасним технічним забезпеченням – кольпоцитологія, ультразвукове дослідження і т.п.).
  2. Навчання методів самообстеження грудних залоз.
  3. Формування реєстрів ракових родин на базі онкодиспансеру, що стане інформаційною базою для профілактики, діагностики і лікування онкологічних захворювань в тому числі і раку молочної залози.
  4. Створення доступних умов  до спеціальних методів обстеження жінок у лікарів мамологів, гінекологів-онкологів.
  5. Створення мережі мамологічних кабінетів в міських і районних лікарнях, для обстеження жінок і підготовка відповідних кадрів.

Чи доступне середньостатистичній жінці в м. Б.Церква фахове обстеження грудних залоз? В загальному так. Але це обстеження можна по праву назвати «ходінням по муках». В цьому не важко переконатися попавши на прийом в любу міську поліклініку, жіночу консультацію і т.п. Лікарі-терапевти, лікарі сімейної медицини – обстеження грудних залоз не проводять, тому що не володіють методикою обстеження а інколи забувають, що такий орган у жінки є. Як не парадоксально,  подібна ситуація з обстеження грудних залоз і в лікарів - акушер гінекологів. (даються в знаки дефекти навчальних програм в ВУЗАх). Тому всі пацієнтки з яких не будь найменших проявів з боку грудних залоз направляються до лікарів онкологів. В загальному це непогано - з первинної ланки меддопомоги пацієнти попадають в спеціалізований медичний заклад для фахового обстеження. Але з іншого боку такий великій потік жінок, без селективного відбору, створює значні черги в кабінетах онкодиспансеру.

В сільських регіонах ситуація,  ще гірша. Ось чому жінкам, які потребують фахового обстеження грудних залоз, приходиться витрачати не менше 3 і більше днів. На жаль, не всі жінки витримують такий шлях.

З 2012 року на базі Білоцерківського обласного онкологічного диспансеру функціонує центр сучасної мамографії – (спеціальне рентгенологічне обстеження грудних залоз) оснащений новітньою німецькою апаратурою для дослідження грудних залоз, що дає нам можливість успішно діагностувати захворювання грудних залоз на ранніх стадіях. Такі обстеження необхідно проводити жінкам з 40 років щорічно, а для жінок, в родоводах яких прослідковується рак молочної залози або інших локалізацій і в більш ранніх вікових групах  - 30 років.

За останні 3 роки, завдяки активному  звертанню жіночого населення до лікаря мамолога, самообстеження, систематичні мамографії, значно зросла кількість пухлин молочної залози виявлених на ранніх стадіях захворювання, що сприяло досягнути значно кращих результатів в летальності до 1 року, загальній онкологічній смертністі від раку молочної залози, в порівнянні з подібними показниками в Київській області, м. Києві і в цілому в Україні.

Прошу жінок не забувати і про щомісячне самообстеження молочних залоз. Методики самообстеження можуть Вас навчити сімейний лікар чи лікар-акушер-гінеколог, а при необхідності звертайтесь до лікарів мамологів онкодиспансеру. Найменший дискомфорт – больові відчуття, затвердіння та ущільнення, втяжіння соска і будь-які кров’янисті виділення повинні привернути вашу увагу. Не бійтесь помилитись! Краще зайвий раз забити фальшиву тривогу, звернувшись до лікаря, ніж пропустити початкову стадію раку, яка сьогодні успішно лікується.

Власне, комплекс заходів державного характеру з технічного забезпечення умов своєчасної діагностики і глибока зацікавленість кожної жінки в міцності свого здоров’я, дозволить приблизити мамологічну допомогу до жіночого населення нашого регіону, знизити смертність від раку молочних залоз не менш ніж в 1,5-2 рази і сприяти заощадженню суспільних, державних коштів до 12  млн. щорічно. За такі результати варто поборотися.

Саме такий підхід дозволить належним чином відповісти на цивілізаційні і екологічні  виклики сьогодення  в боротьбі не тільки з раком молочної залози але й  з іншими злоякісними новоутвореннями.

Запрошуємо всіх бажаючих жінок відвідати Білоцерківський обласний  онкологічний  диспансер з 20 по 22 жовтня в «Дні відкритих дверей» для безкоштовного обстеження молочних залоз.

Дозвольте нагадати, що в нашому закладі з 2017 року працює проект – безкоштовного прийому жінок в яких є проблеми  з молочними залозами і статевою системою.  Тобто Ви можете щоденно звернутися до лікаря-мамолога і лікаря-гінеколога-онколога  для огляду безкоштовно.

Дорогі жінки будьте уважні до свого здоровя, бережіть себе,  ви вкрай необхідні своїм родинам і нашій державі.

 

 

З повагою,

 

 

Головний лікар КЗ КОР

«Білоцерківського обласного

онкологічного диспансеру»,

кандидат медичних наук ,

заслужений лікар України                                                                         Я.Ф.Колеснік

 

 

 

Любі зміни і доповнення - тільки з дозволу автора.